Nano powłoka

Najnowsza technologia pomagająca zabezpieczać aparaty słuchowe przed uszkodzeniami spowodowanymi wpływami atomsferycznymi lub np. zalaniem.

Metoda polegająca na wykorzystaniu nanotechnologii do wygładzania powierzchni na poziomie molekularnym. Kropla wody na nanopowłoce będzie zachowywała się podobnie jak na powierzchni natłuszczonej – nie rozbije się na mniejsze struktury lecz od razu spłynie po niej w całości. Jeden nanometer (nm = miliardowa cząsteczka metra) jest milionową cząstką milimetra i odpowiada ok. dziesięciotysięcznej grubości ludzkiego włosa – rozmiary atomów i molekuł. Nano element strukturowy jest w stosunku wielkości do piłki, jak piłka do ziemi. Nano powłokę można zobaczyć dopiero za pomocą mikroskopu elektronowego.

Programy słyszenia

Termin programy słyszenia pojawił się wraz z erą aparatów programowanych. Funkcja ta jest stosowana do dzisiaj. Dzięki niej możliwe jest wprowadzenie do pamięci aparatu kilku zestawów (1 lub więcej) ustawień parametrów akustycznych. Wtedy użytkownik w dowolnej chwili może korzystając z przełącznika na obudowie aparatu lub przy pomocy pilota zdalnego sterowania przywołać odpowiedni zestaw ustawień.
Dlaczego istnieje potrzeba zmiany ustawień aparatu? Mimo usilnych starań producentów (i ich zapewnień) dotychczas nie udało się im opracować aparatu który równie dobrze sprawowałby się we wszystkich sytuacja dźwiękowych. Możliwość przełączania programów pozwala osiągać użytkownikowi większą korzyść z aparatu w trudnych sytuacjach dźwiękowych. Pod jednym z programów mogą być zapamiętane ustawienia pozwalające uzyskać najlepszą zrozumiałość mowy w hałaśliwym otoczeniu, ale już niezbyt wiernie oddające muzykę. Z tego też powodu ustawienia do słuchania muzyki mogą być zapamiętane pod innym programem. To użytkownik decyduje kiedy wybrać jaki program odciążając z tego obowiązku automatykę aparatu która mogłaby podjąć nienajlepszą decyzję.

Ślimak

Ślimak - więcej

Ucho wewnętrzne

Ucho wewnętrzne - więcej

Ucho środkowe

Ucho środkowe - więcej

Ucho zewnętrzne

Ucho zewnętrzne - więcej

CIC - aparat wewnątrzkanałowy

CIC - aparat wewnątrzkanałowy - więcej

ITE - aparat wewnątrzkanałowy

ITE - aparat wewnątrzkanałowy - więcej

BTE - aparat zauszny

BTE - aparat zauszny - więcej

Pobór prądu

Terminem tym określamy ilość prądu jaka przepływa przez urządzenie w danym momencie.

Np. aparat słuchowy typowo pobiera 0,001 A (amper) prądu czyli 1 mA. Ta wartość dużo mówi nam o tym jak długo aparat będzie pracował na jednej baterii. Na opakowaniach baterii najczęściej znajduje się informacja jakiej pojemności jest dana bateria np. dla cynkowo-powietrznej baterii typ 13 jest to zazwyczaj ok. 250 mAh. Co oznacza ten termin? Gdyby aparat o poborze prądu 1 mA był bez przerwy podłączony do tej baterii to 'zgromadzonego w niej prądu' wystarczyłoby na 250 h ponieważ 250mAh/1mA=250h.

Inny przykład:
Pobór prądu aparatu – 2,2 mA
Pojemność baterii – 245 mA

245mAh/2,2mA~111h czyli aparat teoretycznie powinien działać na jednej baterii ok. 111h.

Dlaczego teoretycznie? Pobór prądu w aparatach słuchowych nie jest wielkością stałą. Zmienia się on w zależności od tego jakie są akurat parametry pracy aparatu. Np. w sytuacji gdy aparat musi wzmocnić silny dźwięk jego chwilowy pobór prądu może być znacznie większy niż wtedy gdy aparat znajduje się w cichym pomieszczeniu. Inne skrajnie wysokie wartości można odnotować mierząc pobór prądu aparatu w trakcie gdy sprzęga się on (czyli wydaje charakterystyczny głośny pisk). Wtedy chwilowy pobór prądu nierzadko przekracza 30 mA. Chwilowy pobór prądu jest jeszcze zależny od wielu dodatkowych czynników jak np. to jakie dodatkowe układy w danym momencie pracują.

Back to Top