Zakup aparatu słuchowego nie jest prostą czynnością szczgólnie dla osoby robiącej to po raz pierwszy. W dalszej części tego artykułu pomożemy przejść ten proces jak najlepiej. Podpowiadamy na co zwracac uwagę, jakich punktów unikać oraz jak sfinansowac zakup.
Zdecydowana większość osób u których powoli postępuje ubytek słuchu najdłużej jak to tylko możliwe odsuwa decyzję o zakupie aparatów słuchowych. Jednak ciągłe niedogodności związane z niedosłuchem nie dają zapomnieć o tym problemie. Często kropą nad przysłowiowym 'i' jest rozmowa z kimś kto zdecydował się nie zakup i teraz jest zadowolony ze swojej decyzji. Na tym etapie potencjalnemu nabywcy aparatu słuchowego wydaje się, że wszystkie przeszkody zostały pokonane.
Po dotarciu do punktu protetycznego okazuje się, że jednak nie: na przeszkodzie staje cena 3.200,00 zł *.
To bardzo duża kwota, niejedna osoba może powiedzieć, że rozumie iż nowoczesna technologia kosztuje, że gotowa jest ponieść koszty aby podnieść swój komfort życia, ale nie zmienia to faktu jej wysokości. Następną i chyba największą niespodzianką jaka najczęściej spotyka pacjenta również dopiero w punkcie protetycznym jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko nieznaczną część tej kwoty.
Dodatkowo w wielu województwach refundacje aparatów są wstrzymane do czasu, aż nie znajdą się dodatkowe środki w NFZ (jedynym wyjątkiem są niezmiernie drogie implanty ślimakowe, na które w NFZ środków nie brakuje). Nawet jeśli jesteśmy szczęśliwcami i mieszkamy w województwie, w którym akurat NFZ dysponuje środkami na refundację zakupu aparatu słuchowego to i tak jest to kwota rzędu 560,00 – 1200,00 zł.
Według dostępnych badań zaledwie 1/4 z pośród osób z ubytkiem słuchu korzysta w Polsce z aparatów słuchowych. Wiele z nich nie decyduje się na zakup aparatu z naturalnej niechęci do używanie wszelkiego rodzaju protez, ale nie ulega wątpliwości, że jeszcze ważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest bariera finansowa.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił olbrzymi skok technologiczny w rozwoju aparatów słuchowych. Praktycznie wszystkie sprzedawane dziś aparaty słuchowe to aparaty cyfrowe czyli takie, w których dźwięk jest przetwarzany w sposób cyfrowy. Technologia cyfrowa pozwala między innymi programować aparaty słuchowe przy pomocy komputera tak aby jak najlepiej dopasować je do ubytku słuchu pacjenta – to wszystko jest olbrzymią zmiana w porównaniu z 'piszczącymi' i 'szumiącymi' aparatami słuchowymi poprzedniej generacji.
Postęp technologiczny nie jest jedynym składnikiem ceny aparatów słuchowych. Aparaty słuchowe są sprzedawane przez protetyków słuchu czyli osoby które dopasowują i programują je podczas procesu sprzedaży. Te czynności wchodzą także w skład ceny aparatu słuchowego. Takie rozwiązanie daje możliwość do działania na rynku osób nieprofesjonalnie podchodzących do zadania, a nawet posuwających się do oszustw.
Biorąc pod uwagę powyższe oczywistym jest jak ważną rolę w procesie zaopatrzenia pacjenta w aparat słuchowy odgrywa protetyk lub punkt protetyczny w którym decydujemy się na zakup aparatu słuchowego. W dalszej części spróbuję przekazać wskazówki dzięki którym uda się dokonać najlepszego wyboru, a nawet skorzystać z dofinansowania przez inne instytucje niż NFZ.