Połączony z największą w europie wystawą aparatów słuchowych i produktów dla osób z uszkodzonym słuchem. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z 52 Międzynarodowego Kongresu Protetyków Słuchu który odbył się w dniach od 17 do 19 października w Norymberdze. Nowości firm: AudioService, Beltone, Bernafon, Coselgi, GN ReSound, Interfon, Oticon, Phonak, Siemens, Starkey i Widex.

 

Uwaga: Poniższy artykuł nie jest wyczerpującym raportem z całej wystawy, ale raczej podsumowaniem informacji dotyczących zaprezentowanych nowości.

Organizacja wystawy jak co roku była wzorowa. Dojazd wszelkimi środkami lokomocji bardzo dobrze zorganizowany. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem towarzyszyła mu największa w europie wystawa aparatów słuchowych oraz produktów wspomagających słyszenie i chroniących słuch. Swoje produkty prezentowało na niej 107 firm w dwóch halach wystawowych Centrum Targowego w Norymberdze.

messe.jpg, 37kB

Co ciekawego zaprezentowano? Niestety już na wstępnie należy przyznać, że w tym roku nie przygotowano zbyt wielu nowości, szczególnie w porównaniu z zeszłoroczną wystawą kiedy to producenci zalali nas nowościami. Można się było spodziewać takiego toku wydarzeń ponieważ oczywistym jest że firmy nie są w stanie utrzymać tak szybkiego tempa wprowadzania do sprzedaży nowych produktów – w szczególności aparatów słuchowych. Wiele z zaprezentowanych w zeszłym roku nowości dopiero teraz trafia do sprzedaży na całym świecie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko czas jaki jest potrzebny producentom na dostarczenie odpowiednich ilości produktów na każdy rynek – co wbrew pozorom nie jest takie proste – ale i czas potrzebny do zapoznania się specjalistów dopasowujących aparaty z ich nowymi możliwościami. Przejdźmy jednak do samych nowości, skupiłem się tutaj na firmach dostępnych szczególnie na polskim rynku.

 

Lista nowych produktów

 

Firma Nowy produkt
AudioService SUN 1 i SUN 2
Sky blu
Beltone Marq
Bernafon Brite
Coselgi amico@digit
GN ReSound Azure
Interton Snap
Oticon ?
Phonak Naida
Exelia
Inspiro
Siemens Cielo 2 Active
Nitro CIC
Starkey Destiny
Widex Passion
seria "m"
NanoCare

 

W ciągi kilku najbliższych dni na tej stronie pojawiać się będą bardziej szczegółowe informacje.

ZAPRASZAMY

AudioService SUN 1 i SUN 2

audioservice.jpg, 43kB

Niemiecka firma Audio Service w roku 2007 obchodzi 30-lecie istnienia. Podczas Kongresu EUHA Audio Service zaprezentował kilka nowości. Rodzina aparatów Riva została powiększona o model Riva 2 HP do głębokich niedosłuchów. Riva należy do grupy aparatów klasy podstawowej. Modele zauszne Riva 2 są wyposażone w system mikrofonów kierunkowych, redukcję sprzężenia akustycznego w przeciwfazie oraz adaptacyjną redukcję hałasu. Zmiany nastąpiły także w innych rodzinach aparatów. Rodziny Monza 3 oraz Luxor 2 zostały wzbogacone w nowe funkcje akustyczne w tym funkcję redukcji hałasów impulsowych (trzasków), a rodziny Monza 1+ i 2+ w nowe modele Monza 1+ P i Monza 2+ P które zastąpią dotychczasowe modele Monza BP. Wybrane modele klasy top mogą być wyposażone w pilota zdalnego sterowania.

Dla firmy Audio Service głównym wdrożeniem tegorocznego kongresu były 2 aparaty ze słuchawką w kanale (RIC) o nazwie SUN 1 oraz SUN 2. Aparaty są zbliżone wyglądem, jednak bardzo różnią się swoimi możliwościami technicznymi. Są kolejną edycją aparatów do dopasowania otwartego. Te miniaturowe aparaty zostały wyposażone w dwa modele słuchawek umieszczanych w uchu oznaczane jako 45dB i 55dB. Planuje się też wdrożenie trzeciej słuchawki - dużej mocy - 65dB. Ciekawostką jest to że aparaty SUN zasilane są akumulatorkami i dostosowane są do umieszczenia ich w automatycznej ładowarce, mogą także być zasilane standardowymi bateriami (dual-energy technology). Producent wspomina także, że aparaty są wodo- i kurzo- odporne — dowiemy się co to znaczy w przyszłości.

Nowym produktem wspomagającym jest Clic Mould Sun - specjalna wkładka otwarta dla aparatów SUN. Dzięki jej zastosowaniu aparaty lepiej leżą na uchu, trudniej je zgubić, a przede wszystkim posiadają dobre walory akustyczne dla aparatów większej mocy. Wkładkę Clic Mould dla wymagających klientów firma Audio Service proponuje także z platyny i tytanu. W Polsce wdrożenie aparatów SUN planowane jest roku 2008.

Drugą ważną nowością także ukierunkowaną na otwarte dopasowanie jest wewnątrzuszny aparat Sky blu. Aparaty serii Sky to unikatowe aparaty wewnątrzuszne przystosowane do dopasowania otwartego. Sky blu to model komfortowy wyższej klasy wyposażony w wiele nowoczesnych funkcji. Napiszemy o nim więcej.

Beltone Marq

beltone.jpg, 37kB

'Designed to Disappear' co można by przetłumaczyć jako 'Zaprojektowany aby Znikać' - takie hasło reklamowe towarzyszy nowemu produktowi niezbyt popularnej jeszcze w Polsce firmy Beltone której historia sięga lat 40-tych ubiegłego stulecia. Nowa seria aparatów RIC tej firmy nosi nazwę Marq. Dostępne będą dwa modele podstawowe MQ962 i MQ1762, a każdy z nich może być konfigurowany z dwiema słuchawkami (MPG lub HPG). Aparaty umożliwiają dobór klasyczny lub też w systemie otwartym. Zostały wyposażone w Szeroki Dynamiczny Zakres Kompresji (WDRC), dodatkową kompensację w zakresie niskich tonów (Bass Boost™), system mikrofonów kierunkowych, opóźnienie włączania celem uniknięcia sprzężeń przy zakładaniu aparatu, sygnalizację zużycia baterii i system zapisu danych o sytuacjach dźwiękowych (Datalogging). Model MQ1762 jest aparatem 17 kanałowym, a MQ962 9 kanałowym. Dodatkowo model MQ1762 wyposażony jest w system automatycznego płynnego przełączania pomiędzy charakterystyką kierunkową, a wszechkierunkową (Speech Spotter™), oraz dodatkowy system wytłumiania hałasów zwiększający zrozumienie mowy (Sound Cleaner™).
Producent w materiałach reklamowych zapewnia, że jest to obecnie najmniejszy aparat klasy (RIC) dostępny na rynku. Nie dokonaliśmy jeszcze takiego zestawienia, ale pewnym jest że seria Marq pod tym względem znajduje się w czołówce.

Bernafon Brite

bernafon.jpg, 30kB

Coselgi Amico@digit

GN ReSound Azure

Interton Snap

Phonak Exelia

Phonak Naida

Naida to nowa propozycja szwajcarskiej firmy Phonak dla osób z głębokimi ubytkami słuchu. W pierwszej kolejności uwagę przykuwa bardzo ciekawa oferta kolorystyczna – oprócz tradycyjnych kolorów pojawiają się zabawne wzory imitujące umaszczenie zebry czy żyrafy. Naida posiada również bogate wnętrze, łączące zalety cyfrowych aparatów słuchowych z możliwościami bezprzewodowej komunikacji. Działanie aparatu opiera się na nowej platformie CORE (Communication Optimized Real-audio Engine), w której skład wchodzą m. in. wysokiej jakości procesory, optymalizujące na bieżąco pracę aparatu w oparciu o dane audiologiczne pacjenta (real-audio data). Ciekawą nowością systemu CORE jest opcja bezprzewodowego programowania aparatu przez specjalistę.
Modele Naida będą dostępne w dwóch segmentach cenowych: Naida III i bardziej zaawansowana Naida V. W tańszym modelu odnajdujemy wiele funkcji znanych już wcześniej z serii Extra, natomiast Naida V wykazuje znaczne podobieństwa do modeli Eleva dostępnych już na polskim rynku. Nowością jest z całą pewnością system Sound Recover, który jest modyfikacją znanej już z aparatów Sonovation kompresji częstotliwościowej, przywracającej słyszalność dźwięków wysokotonowych. Uwagę przykuwa również pełna współpraca aparatów Naida z systemami bezprzewodowymi typu iCom wyposażonymi m. in w bezpośrednie wejście audio oraz technologie Bluetooth czy też opcja zakupu zintegrowanego z obudową aparatu odbiornika FM (ML10i). Kontrola ustawień aparatów może odbywać się za pomocą pilota (myPilot) lub regulatorów umieszczonych na obudowie. W celu zabezpieczenia wnętrza aparatu przed zawilgoceniem wokół uszczelki słuchawki, przycisku zmiany programów i potencjometru zastosowano specjalną silikonową warstwę ochronną.
Warto również wyróżnić model Naida UltraPower który oprócz małych rozmiarów przy dużym wzmocnieniu wyróżnia się również tym, że jego obudowa jest wodoodporna. Nie dysponujemy na razie informacjami o tym co rozumieć pod tym określeniem.
Dużym plusem aparatów Phonak Naida jest możliwość dopasowania w oparciu o pomiar progów słyszenia in-situ – Audiogram Direct.
Seria Naida uwzględnia również potrzeby dzieci – opcjonalna blokada komory baterii, blokada potencjometru głośności czy mini rożek.

Phonak Inspiro

Siemens Cielo 2 Active

siemens.jpg, 37kB

Firma Siemens wprowadziła w roku 2007 część nowości już przed kongresem EUHA. Oprócz nowych zmodernizowanych rodzin Cielo 2 i Artis 2 na kongresie EUHA skoncentrowano się na nowych aparatach Nitro oraz Cielo 2 Active.

Cielo 2 Active jest drugim modelem po wysokiej klasy aparacie Centra Active w którym zastosowano słuchawkę w kanale (RIC). Cielo 2 Active pozycjonowany jest w klasie premium. Posiada między innymi układy redukcji hałasu i wspomagania zrozumienia mowy, mikrofon kierunkowy oraz redukcję szumu wiatru. Podobnie jak w Centrze Active wiele uwagi przywiązano do wykonania samego aparatu. Przy jego wytwarzaniu zastosowano technologię nanopowłoki zwiększającą odporność na zabrudzenie oraz wodę. Mikrofon ukryty jest pod specjalną powłoką Gore(TM) zapobiegającą przedostawaniu się wilgoci do środka. Modele mogą być wyposażone w 3 różne słuchawki umieszczane w przewodzie słuchowym. Ubytki słuchu protezowane aparatami mogą sięgać nawet 80 - 90dB.

Siemens Nitro CIC

Drugą nowością firmy Siemens są aparaty Nitro. Nitro to nowoczesne, 6 kanałowe, aparaty CIC cechujące się bardzo dużym wzmocnieniem. Według danych producenta wyższym o około 15-20 dB od typowych rozwiązań dostępnych na rynku. Możliwość zastosowania takiego wzmocnienia uzyskano dzięki nowatorskim rozwiązaniom zawieszenia słuchawki i układom redukcji sprzężenia. Czekamy na moment kiedy firma Siemens w Polsce zaoferuje wykonania obudowy w systemie komputerowym – co zapewniłoby nie tylko dokładniejsze dopasowanie do przewodu słuchowego, ale dzięki wirtualnej symulacji rozmieszczenia części w aparacie pomogłoby jeszcze zmniejszyć obudowę. Modele zostały zaprojektowane w dwóch różnych poziomach technologicznych (klasa premium i klasa top) dla osób o różnych potrzebach. Jak twierdzą przedstawiciele producenta wyzwaniem przy ich konstrukcji było zabezpieczenie przed sprzężeniem akustycznym i uzyskaniem małego rozmiaru przy dużej mocy. Zaskakującą jest opcja montażu przycisku zmiany programów, który umożliwia wybór trybu pracy aparatu spośród maksymalnie 3 programów słuchania. Dużym plusem modelu Nitro CIC jest możliwość zastosowania systemu C-Guard chroniącego słuchawkę przed niekorzystnym wpływem woskowiny.

Starkey Destiny

starkey.jpg, 38kB

Widex Passion

widex.jpg, 33kB

Na tegorocznej EUHA Widex zaprezentował obok serii m kolejny efekt swoich prac nad miniaturyzacją – aparat Passion PA-115. Idea umieszczenia słuchawki aparatu zausznego w przewodzie słuchowym zewnętrznym wsparta doświadczeniami związanymi z serią m stała się impulsem do stworzeniem najmniejszego na chwilę obecną zausznego aparatu słuchowego. Passion nie jest pierwszym na rynku aparatem typu RIC (Receiver In the Canal), ale można się pokusić o stwierdzenie, że jednym z najbardziej ekskluzywnych. Do podstawowych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć zminimalizowane ryzyko sprzężeń zwrotnych (duża odległość pomiędzy mikrofonem a słuchawką) oraz gładka charakterystyka przeniesienia (brak pików związanych z częstotliwościami rezonansowymi toru akustycznego tradycyjnych aparatów BTE). Podobnie jak zdecydowana większość mini aparatów BTEPassion nie posiada wejścia audio ani cewki Tele. Zasilany baterią typ 10 może być użytkowany przez ok. 125 h (dzięki funkcji Eco Tech – więcej w opisie serii Flash - optymalizującej pobór prądu).
Aparat Passion jest dostępny w 24 wariantach kolorystycznych – 2 kolory spodu obudowy i 12 wymiennych (nawet przez użytkownika) opcji kolorystycznych wierzchniej części aparatu inspirowanych barwami iPoda. Wykończenie aparatu stanowi osłona mikrofonów pokryta 24-karatowym złotem lub platyną (prosta i szybka wymiana przez użytkownika). Ochronę mikrofonów przed wilgocią i zanieczyszczeniami stanowi Nano powłoka pokrywająca powierzchnię osłony. Obudowa aparatu nie posiada żadnych regulatorów zatem kontrola pracy aparatu możliwa jest jedynie za pomocą pilota zdalnego sterowania (3 warianty kolorystyczne, dodatkowo: opcja minutnika, Zapisu Zdarzeń, osobnej regulacji aparatów przy protezowaniu binauralnym).
Wysokiej jakości słuchawka (pasmo przeniesienia od 100 do 10000 Hz) połączona jest z aparatem poprzez cienki i bardzo wytrzymały kabelek (wytrzymuję bez problemu obciążenie 1 kg). Wylot słuchawki zabezpieczony jest przed niekorzystnym wpływem woskowiny i wilgoci przez nowe filtry Nano Care. Osłonę słuchawki stanowi jedna z 3 proponowanych przez Widex wkładek – dwa rodzaje uniwersalnych wkładek silikonowych o różnych wymiarach i średnicach wentylacji, oraz wkłada wykonywana na miarę. Firma Widex zaleca oczywiście jako metodę wyrobu - system CAMISHA). Wybór rozwiązania otoplastycznego jest uwarunkowany nie tylko komfortem użytkowania, ale także konfiguracją ubytku słuchu (maksymalny zakres dopasowania wynosi ok. 80 dB HL w całym zakresie częstotliwości) Modułowa budowa Passion pozwala nie tylko na dopasowanie każdej jego części do warunków anatomicznych użytkownika, ale także stanowi idealne zaplecze części zapasowych. Wewnątrz aparatu Passion odnajdziemy znany już chip Zintegrowanej Obróbki Dźwięku. Aparat ten w znacznej części przypomina model Inteo – 15 kanałowe działanie, wielowymiarowa platforma analizy dźwięku, specyficzny częstotliwościowo adaptacyjny system mikrofonów kierunkowych (oddzielne formowanie charakterystyki dla każdego z 15 pasm częstotliwości), aktywna eliminacja sprzężeń (wg producenta zwiększa dostępne wzmocnienie bez sprzężeń średnio o 15 dB), Rozszerzenie Słyszalności, zapis danych o otoczeniu akustycznym i użytkowaniu aparatu (Katalog Dźwięków – zapis ciągły, lub tzw. zdjęcie akustyczne wybranej przez użytkownika sytuacji), funkcja uwydatnienia mowy bazująca na obliczeniach współczynnika SII (Speech Intelligibility Index), wybór programów słuchania. Podobnie jak inne aparaty Widex dopasowanie Passion opiera się na pomiarach in-situ – Sensogram i AISA, co zwiększa dokładność dopasowania już podczas pierwszej wizyty u specjalisty.

Widex seria "m"

Seria m to pierwsza rodzina miniaturowej wersji aparatów zausznych duńskiej firmy Widex. Aparaty serii m mają zaledwie 22 mm długości i 11mm szerokości. Zmniejszenie rozmiarów obudowy odbyło się kosztem cewki Tele i wejścia audio, które są w tych aparatach niedostępne, a także kosztem wielkości baterii – typ 10. Producent zapewnia, że dzięki specjalnej funkcji EcoTech minimalizującej pobór prądu z baterii, czas użytkowania wydłuża się nawet do 120h. Wnętrze komory baterii jest pokryte tzw. Nano powłoką, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci i zanieczyszczeń do wnętrza aparatu, przedłużając tym samym jego trwałość. Obudowa aparatu jest gładka, zawsze dwukolorowa, nie posiada potencjometrów głośności jedynie opcjonalnie przycisk zmiany programów słuchania. Wierzch obudowy dostępny jest w 6 opalizujących kolorach natomiast kolor spodniej części aparatu zależy od jego wnętrza – seria m dostępna jest w 3 różnych segmentach cenowych: Flash m – klasa podstawowa, AIKIA m – klasa premium i klasa top czyli Inteo m. Aparaty Flash, AIKIA i Inteo dostępne są już od dawna na rynku polskim w wersji klasycznej – tzn. pełna gama aparatów poczynając od modeli wewnątrzkanałowych CIC, poprzez modele wewnątrzuszne ITC (plus wewnątrzuszne Power) i kończąc na modelach zausznych BTE różnej mocy. Seria m jest zatem zminiaturyzowaną wersją modeli zausznych aparatów Widex działających w oparciu o Zintegrowaną Obróbkę Dźwięku.

Dzięki możliwości wyboru pomiędzy klasycznym lub ultracienkim wężykiem wkładki systemu élan, dopasowaniem otwartym lub dowolnym rozmiarem wentylacji, aparaty m można łatwo dostosować do ubytku słuchu użytkownika, a także do jego potrzeb i preferencji. Znacznie poszerza to grono potencjalnych użytkowników aparatów m. Zakres dopasowania uzależniony jest w sposób bezpośredni od wybranego rozwiązania otoplastycznego. W przypadku wyboru klasycznej wkładki usznej z wentylacją można protezować ubytki słuchu do ok. 80 - 85 dB HL w całym zakresie częstotliwości. Podobny zakres dopasowania można uzyskać stosując zdecydowanie dyskretniejsze rozwiązanie otoplastyczne – wężyk élan z nową, indywidualną końcówką élan flex.

Chcąc jeszcze bardziej podkreślić ekskluzywność serii m (co niekoniecznie przejawia się w jej cenie) Widex proponuje nowe opakowania na aparaty. W dużym eleganckim pudełku znajdzie się miejsce nie tylko na poręczne skórzane pudełeczko na aparaty (do wyboru 3 rozmiary), ale także na pilota zdalnego sterowania i cała dokumentację związaną z aparatem (instrukcje, gwarancje, itp.).

Widex filtry NanoCare

Back to Top