Arkadiusz Stankiewicz

Obecnie doszło do sytuacji w której produkcja aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne jest właściwie działalnością niszową. Trudno wskazać znanego producenta aparatów słuchowych który posiadałby je w swojej ofercie. Tym bardziej cieszy fakt że włoska firma Coselgi nie tylko nadal ma je w ofercie, ale także rozwija ich produkcję. W niniejszym opisie skupię się na trzech modelach:

 

• B112 SMT — model podstawowy
• B112 Energy — model z większym wzmocnieniem
• Amico — model w mniejszej obudowie

 

obarazem.jpg, 33kB

 

Coslegi B112 SMT i B112 Energy

 

Coselgi B112 to jeden z najdłużej produkowanych aparatów w historii firmy Coselgi, ze względu na dużą popularność kilkakrotnie było modernizowany i cały czas pozostaje w ofercie. W zeszłym roku pojawiła się jego bliźniacza wersja B112 Energy wnosząca dużo zmian. Poniżej pełna specyfikacja:

 

b112.jpg, 30kB

Specyfikacja

 

Technologia przetwarzania sygnałów Analogowa
Wzmacniacz B112 SMT — Push-Pull
B112 Energy — Klasa D
Zakres częstotliwości B112 — 150-5000 Hz
B112 Energy — 200-4500 Hz
Zniekształcenia harmoniczne B112 SMT:
• 500 Hz - 4%
• 800 Hz - 1%
• 1600 Hz - 0,5%
B112 Energy:
• 500 Hz - 4%
• 800 Hz - %
• 1600 Hz - 1%
System kierunkowości mikrofonów Jeden mikrofon o charakterystyce dookolnej
Dostępna regulacje Trymery:
• Regulacja niskich tonów
• MPO (tylko B112)
• Regulacja wzmocnienia (opcja tylko B112 Energy)
• Kontrola sprzężeń zwrotnych (tylko B112 Energy)
Kontrola sprzężeń zwrotnych Tak, regulacja trymerem tylko model B112 Energy
Rodzaj kompresji Brak
Sygnalizacja zużycia baterii Brak
Kolory 1
Typ baterii Typ 675
Pobór prądu/Czas działania na baterii wg producenta • B112 SMT — 2,2 mA / 222 h
• B112 Energy — 1,5 mA / 210 h
* wg danych producenta
Gwarancja 24 m-ce

 

Pierwsze wrażenie

 

Aparat zapakowany jest w duże granatowe pudełko z logo Coselgi. W zestawie otrzymujemy między innymi podręczne czarne etui ochronne oraz duże usztywniane etui w brązowym kolorze ze złotym logo Coselgi. Obudowa aparatu wykonana jest z ciemnobrązowego lekko połyskującego tworzywa. Do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim i karta gwarancyjna.

 

W skład zestawu wchodzi:


  • aparat lub 2 aparaty w wersji stereo
  • 1 oprawka na szkła (możliwość wyboru kilku rodzajów)
  • czarne gumowe etui podręczne
  • usztywniane brązowe etui
  • karta gwarancyjna
  • ozdobna ściereczka
  • instrukcja obsługi
b112zestaw.jpg, 39kB

 

Opis

 

Mimo że oba aparaty noszą podobne nazwy to jednak dzielą je dość duże różnice. Model B112 SMT posiada wzmacniacz typu push-pull co musi w pewnym stopniu odbić się na zużyciu baterii. Analizując dane producenta dotyczące poboru prądu występuje różnica ok. 0,7 mA pomiędzy modelem B112 SMT, a B112 Energy wyposażonym we wzmacniacz stosowany w nowszych konstrukcjach pracujący w klasie D. To zmniejszenie poboru prądu uzyskano mimo zwiększenia wzmocnienia o kilka dB. Nie udało się jednak producentowi utrzymać zniekształceń harmonicznych na takim samym poziomie jak w przypadku modelu B112 SMT. Aparat B112 SMT występuje w dwóch wersjach, podstawowej - pozbawionej regulacji oprócz potencjometru głośności oraz wersji z dwoma trymerami – regulacją niskich tonów oraz maksymalnego ciśnienia na wyjściu oznaczoną B112/3 i oczywiście potencjometrem głośności. Ponieważ w przypadku zwiększonego wzmocnienia aparatu B112 Enregy problemem mogą być sprzężenia zwrotne, aparat wyposażono w trymer Kontroli Sprzężenia Zwrotnego, który ma ułatwić zapanowanie nad tym problemem. Jak jednak pokazały nasze próby najskuteczniejszą metodą radzenia sobie ze sprzężeniem zwrotnym jest zadbanie o jak najdokładniejsze dopasowanie fizyczne aparatów do budowy anatomicznej pacjenta, a trymer Kontroli Sprzężenia Zwrotnego może być tylko pomocą w tym zakresie. Aparat jak przystało na dzisiejsze standardy wyposażony jest w cewkę telefoniczną włączaną przełącznikiem. Po jego przestawieniu w pozycję T od układu odłączany jest mikrofon i wzmacniane są sygnały pochodzące z cewki telefonicznej. W przypadku modelu B112 Energy przełącznik jest 3 pozycyjny. Dodatkowa pozycja to MH w której włączony jest mikrofon a aparat pracuje ze zmniejszonym wzmocnieniem w zakresie niskich tonów. Tryb ten może być szczególnie przydatny w hałaśliwym otoczeniu, podczas jazdy samochodem czy też lotu samolotem. W przypadku prób korzystania z telefonu komórkowego aparat B112 tak silnie odbiera interferencje elektromagnetyczne że rozmowa staje się praktycznie niemożliwa. Możliwości dopasowania aparatu do warunków anatomicznych pacjenta ograniczają się do wyboru spośród oprawek w kilku wielkościach i fasonach. Dostępne są różne długości łączników. Dopasowanie tych parametrów jest ułatwione dzięki specjalnym papierowym okularom z naniesionymi oznaczeniami poszczególnych łączników.
Model stereofoniczny posiada ukryte aparaty w lewej i prawej oprawce. W przypadku stosowania aparatu tylko na jedno ucho na drugie można zastosować oprawki nie zawierające aparatu lub dowolne oprawki które optyk dołączy do standardowych zawiasów w oprawach szkieł.

 

b112wetui.jpg, 30kB

Eleganckie usztywniane etui stanowiące dobrą ochronę dla aparatów.

b112wlaczony.jpg, 19kB b112wylaczony.jpg, 20kB

Wyłączanie aparatów serii B112 odbywa się przez uchylenie kieszeni baterii. Wyczuwalny jest wtedy lekki przeskok świadczący że kieszeń znajduje się w pozycji "wyłączony"

b112potencjometr.jpg, 19kB

Aparat wyposażony jest klasyczny obrotowy potencjometr wyskalowany od 1 – 4.

b112mt.jpg, 19kB

Przełącznik pozwala przełączać aparat w tryb pracy mikrofonu lub cewki telefonicznej. W przypadku modelu B112 Energy w tym miejscu znajduje się 3 pozycyjny przełącznik M-MH-T.

b112bezbat.jpg, 20kB b112zbat.jpg, 22kB

Aparat zasilany jest baterią typ 675.

b112lacznik1.jpg, 18kB

b112lacznik2.jpg, 18kB

Aparaty mogą być oddzielone od oprawek bez żadnych narzędzi.

b112trymery.jpg, 21kB

Trymery regulacji niskich tonów oraz maksymalnego ciśnienia na wyjściu.



Coselgi Amico.

 

Model Amico pojawił się po raz pierwszy wśród aparatów na przewodnictwo powietrzne firmy Coselgi w 1998 roku. W tym roku pojawił się odświeżony model oznaczony symbolem Amico 2007. Już na pierwszy rzut okaz widać że aparat jest wyraźnie mniejszy od B112. Inna jest także jego stylistyka która pozwala na większą elastyczność podczas doboru.

 

amico.jpg, 33kB

Specyfikacja

 

Technologia przetwarzania sygnałów Analogowa
Wzmacniacz Klasa D
Zniekształcenia harmoniczne • 500 Hz - 1,5%
• 800 Hz - 2%
• 1600 Hz - 1%
System kierunkowości mikrofonów Jeden mikrofon o charakterystyce dookolnej
Dostępna regulacje Trymery:
• Regulacja niskich tonów
• Regulacja wysokich tonów
• Regulacja wzmocnienia (opcja)
• Regulacja kompresji AGC-I
Kontrola sprzężeń zwrotnych Nie
Rodzaj kompresji AGC-I
Sygnalizacja zużycia baterii Brak
Kolory 3
Typ baterii Typ 13
Pobór prądu/Czas działania na baterii wg producenta • 0,95 mA / 245 h
* wg danych producenta
Gwarancja 24 m-ce

 

Pierwsze wrażenie

 

Coselgi Amico opakowany jest w taki sam sposób jak B112 SMT. Jego zawartość jest również praktycznie taka sama. Różnice dotyczą jedynie elementów związanych z mocowanie aparatu do oprawek szkieł.

 

W skład zestawu wchodzi:


  • aparat lub 2 aparaty w wersji stereo
  • 1 oprawka na szkła (możliwość wyboru kilku rodzajów)
  • łączniki aparatów z oprawkami
  • czarne gumowe etui podręczne
  • usztywniane brązowe etui
  • karta gwarancyjna
  • ozdobna ściereczka
  • instrukcja obsługi
amicozestaw.jpg, 42kB

 

Opis

 

Model Amico jest obecnie najmniejszym produkowanym okularowym aparatem na przewodnictwo kostne. Projektując jego wzmacniacz pracujący w klasie D zadbano nie tylko o zmniejszenie poboru prądu tak aby umożliwić odpowiedni czas pracy na baterii typ 13, ale także utrzymano na bardzo niskim poziomie zniekształcenia harmoniczne. Możliwość zastosowania aż czterech trymerów pozwala na dokładne dopasowanie aparatu do ubytku słuchu. Użytkownik otrzymuje do kontroli pracy aparatu oprócz potencjometru głośności także specjalny przełącznik zmieniający tryb pracy aparatu. W trybie tym oznaczonym MH w odróżnieniu od trybu standardowego M zmniejszone zostaje wzmocnienie w zakresie niskich tonów. Ten sam przełącznik służy również do uruchamiania cewki telefonicznej. W dobie olbrzymiej popularności telefonów komórkowych nieodzownym jest aby aparat umożliwiał współpracę z nim. Amico jest aparatem całkowicie analogowym zakłócenia wnoszone do jego układów przez bliskość telefonu komórkowego znosi lepiej niż B112, ale dopóki w aparatach tego typu nie zagości technologia cyfrowa ten problem będzie występował. Producent wyposażył go w specjalny mikrofon ze zwiększoną odpornością na interferencje elektromagnetyczne. Zaprojektowana od nowa obudowa wymogła zastosowanie zupełnie odmiennych łączników z oprawką szkieł. Metalowe łączniki mocowane są do obudowy aparatu z tworzywa sztucznego przy pomocy dwóch śrub. Nowa obudowa zwiększyła także znacząco możliwości dopasowania aparatu do budowy anatomicznej użytkownika. Łączniki dostępne są aż w 7 różnych długościach. Ze względu na mniejszy rozmiar aparatów możliwe jest stosowanie delikatniejszych oprawek szkieł. Producent posunął się jeszcze dalej w możliwości dopasowania. Fragment obudowy znajdujący się za uchem w który wbudowany jest wibrator - protetyk słuchu w trakcie dopasowania - po zamocowaniu w specjalnym przyrządzie i podgrzaniu strumieniem ciepłego powietrza może dowolnie wyginać tak aby dopasować do wymogów użytkownika zapewniając tym samy doskonałą kontrolę nad sprzężeniami zwrotnymi jak i dając większy komfort używania.

 

amicowetui.jpg, 39kB

Tak samo jak w przypadku B112 otrzymujemy eleganckie usztywniane etui

amicowlaczony.jpg, 21kB amicowylaczony.jpg, 22kB

Wyłączanie aparatów serii Amico odbywa się przez uchylenie kieszeni baterii. Wyczuwalny jest wtedy lekki przeskok świadczący że kieszeń znajduje się w pozycji "wyłączony"

amicopotencjometr.jpg, 31kB

Aparat wyposażony jest klasyczny obrotowy potencjometr wyskalowany od 1 – 4.

amicomt.jpg, 27kB

Przełącznik pozwala przełączać aparat w tryb pracy:
• mikrofonu
• mikrofonu ze zmniejszonym wzmocnienie w zakresie niskich tonów
• cewki telefonicznej

amicobezbateri.jpg, 10kB amicozbateria.jpg, 10kB

Aparat zasilany jest bateriami typ 13 mimo to jego czas pracy uległ wydłużeniu w porównaniu do modelu B112

amicomocowanie1.jpg, 20kB

amicomocowanie2.jpg, 20kB

Zupełnie inny system mocowania aparatów do oprawek pozwolił na zwiększenie elastyczności w dopasowaniu aparatu

amicowyginanie.gif, 6,6kB

Nowa konstrukcja obudowy umożliwia swobodne wyginanie końcówki aparatu z wibratorem.

amicotrymery.jpg, 21kB

Trzy trymery, w miejscu trymera regulacji wzmocnienia zaślepka.

 

Podsumowanie.

 

Aparaty na przewodnictwo kostne firmy Coselgi trudno jest oceniać ponieważ w tej chwili na rynku praktycznie nie mają one konkurencji. Aparaty ProfilPlus są właściwie bliźniaczą konstrukcja B112. Cieszyć może mimo tego fakt ciągłego rozwijania ich przez firmę Coslegi. Szczególnie w przypadku modelu Amico. Niestety nie sposób nie zauważyć włoskiego pochodzenia tych aparatów. Objawia się ono z jednej strony w ciekawej stylistyce, ale i na słabszym wykonaniu obudowy czy też spasowaniu poszczególnych jej elementów.

 

Podsumowanie — za

 

  • dyskretna estetyczna obudowa (w przypadku Amico)
  • duże możliwości wyboru opcji

 

Podsumowanie — przeciw

 

  • zbyt masywna obudowa (w przypadku B112)
  • nieznaczne 'niedoróbki' jakościowe
Back to Top